EMİ Grup havacılık sektöründe uzun yıllar sonucu kazandığı havacılık tecrübesini başarı bir şekilde ile enerji sektörüne taşıyarak ve enerji iletim hatlarının bakım çalışmalarının havadan yapılması konusunda çözümler sunmaktadır. Sunmuş olduğu çözümler içerisinde enerji iletim hatlarının bakımı konusunda uzman yurtdışı firmalar ile işbirliği de yapmaktadır.  

                          ENERJİ NAKİL HATLARI ÜZERİNDE HELİKOPTER KULLANARAK ENERJİ ALTINDA (CANLI) BAKIM ÇALIŞMALARI

EMİ Grup enerji iletim hatlarında helikopter kullanarak enerji altında (canlı) bakım çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda enerji iletim hatlarında faz iletkeninde damper değişimi/onarımı, lif tamiri, ara tutucu veya damper değişimi, ikaz küresinin değişimi veya ikaz küresi montajı/demontajı, koruma telinde lif tamiri işlemlerini yapmaktadır. Bu işlemler helikopterden sarkıtılan sepet/platform içerisinde bulunan bakım operatör/operatörlerinin yalıtımlı halatlar üzerine oturarak veya ayakta yapılmaktadır.      
 

                  ENERJİ İLETİM HATLARINDA HELİKOPETER KULLANILARAK ENERJİ ALTINDA (CANLI) İZOLATÖR YIKANMASI

Enerji iletim hatları ve enerji iletim hat bölümündeki cam veya porselen izolatörlerin enerji altında (canlı) yıkanması hizmeti sunmaktadır. İzolatörlerin yıkanması işlemi deminarilize suyun helikopterde bulunan su tankından yüksek basınçla iletim hattının son fincan şekline erişecek şekilde tüm fincan şekilli izolatörler temizlenecek şekilde yapılmaktadır. Yıkama çalışmaları güvenli yıkama mesafesine dikkat edilerek gerçekleştirilmektedir. Çalışma için ihtiyaç duyulan demineralize suyun çalışma alanlarına nakli hizmeti de sunulmaktadır.   

                                                                        ENERJİ NAKİL HATLARININ HAVADAN DENETLENMESİ

Enerji iletim hatlarının helikoptere monte edilmiş özel kameralar ile havadan denetlenmesi iletim hatları ve bağlı ekipmanlarının durumu hakkında düşük maliyetli ve hızlı bir yöntem olmaktadır. Denetleme ultraviyole, termal, HD kamera ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinası ile yapılmaktadır. Elde edilen kayıtlar uzmanlar tarafından analiz edilerek iletim hattı ve bağlı ekipmanları üzerinde arıza raporu hazırlanmaktadır.
en_US