Logo

Enerji İletim Hatlarının Bakımı

Enerji Altında (Canlı) Bakım Çalışmaları

EMİ Grup havacılık sektöründe uzun yıllar sonucu kazandığı havacılık tecrübesini başarı bir şekilde ile enerji sektörüne taşıyarak ve enerji iletim hatlarının bakım çalışmalarının havadan yapılması konusunda çözümler sunmaktadır. Sunmuş olduğu çözümler içerisinde enerji iletim hatlarının bakımı konusunda uzman yurtdışı firmalar ile işbirliği de yapmaktadır.

EMİ Grup enerji iletim hatlarında helikopter kullanarak enerji altında (canlı) bakım çalışmaları yapmaktador. Bu kapsamda enerji iletim hatlarında faz iletkeninde damper değişimi/onarımı, lif tamiri, ara tutucu veya damper değişimi, ikaz küresinin değişimi veya ikaz küresi montajı/demontajı, koruma telinde lif tamiri işlemlerini yapmaktadır. Bu işlemler helikopterden sarkıtılan sepet/platform içerisinde bulunan bakım operatörlerinin yalıtımlı halatlar üzerine oturarak veya ayakta yapılmaktadır

Enerji Altında (Canlı) İzolatör Yıkanması

Enerji iletim hatları ve enerji iletim hat bölümündeki cam veya porselen izolatörlerin enerji altında (canlı) yıkanması hizmeti sunmaktadır. İzolatörlerin yıkanması işlemi deminarilize suyun helikopterde bulunan su tankından yüksek basınçla iletim hattının son fincan şekline erişecek şekilde tüm fincan şekilli izolatörler temizlenecek şekilde yapılmaktadır. Yıkama çalışmaları güvenli yıkama mesafesine dikkat edilerek gerçekleştirilmektedir. Çalışma için ihtiyaç duyulan demineralize suyun çalışma alanlarına nakli hizmeti de sunulmaktadır.

Enerji İletim Hatlarının Havadan Denetlenmesi

Enerji iletim hatlarının helikoptere monte edilmiş özel kameralar ile havadan denetlenmesi iletim hatları ve bağlı ekipmanlarının durumu hakkında düşük maliyetli ve hızlı bir yöntem olmaktadır. Denetleme ultraviyole, termal, HD kamera ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinası ile yapılmaktadır. Elde edilen kayıtlar uzmanlar tarafından analiz edilerek iletim hattı ve bağlı ekipmanları üzerinde arıza raporu hazırlanmaktadır.